.png

LİSANSÜSTÜ EĞİTİM BANA NE KAZANDIRDI ?

Ben master ve doktoramı Orta Doğu Teknik Üniversitesinde Kimya bölümünde yaptım. Araştırmalardaki hedefim kanser hücrelerinin büyümelerini durdurabilecek özel olarak sentez ettiğimiz organik maddelerin davranış şekillerini inceleyerek kanserojen hücrelerin çoğalmasına engel olacak mekanizmaları anlayabilmekti. Bu kapsamda araştırma konum ile ilgili ODTÜ Kimya Bölümü, Hacette Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümü, İngiltere’de bulunan Exeter Üniversitesi ve Kanada’da bulunan Alberta Üniversitesi Kimya Bölümlerinde araştırmalarda bulundum. 1980 yılında doktoramı tamamladıktan sonra 1983 yılına kadar hem master ve doktora dönemimde yaptığım çalışmalardan faydalanmaya ve yeni araştırmalar yapmaya devam ettim hem de ODTÜ’de dersler verdim. 1983 yılında ise Araştırma Mühendisi kadrosunda özel sektöre ilk adımımı attım ve kısa süre sonra teknik servis, kalite, müşteri hizmetleri ve üretim bölümlerinde sorumluluklar almaya başladım. Bu basamaktan sonra yukarıda bahsettiğim araştırma konuları ile ilgili bilgileri direkt olarak kullanma fırsatı olmadı ve akademik anlamdaki çalışmalarım sona erdi.

 

Master ve doktora seviyesindeki bilimsel çalışmaların içerisinde yer almanın ve bu işe gönül vermenin kişinin sonraki hayatını derinden etkilediğine inanıyorum. Bugüne kadar sürdürdüğüm tüm görevlerde ve aldığım tüm sorumluluklarda master ve doktora sırasında edindiğim araştırmacı yaklaşımları etkin bir şekilde kullandım. Olaylara sistematik bakılması gerekliliğini, yapılan her işi bir deney gibi projelendirmeyi, her sorunun cevabını bilmesem de cevapları nasıl ve nerede aramam gerektiğini ve pozitif bilim mantığı ile olaylara analitik yaklaşmayı bu akademik çalışmalar sayesinde öğrendim. İş hayatımda her zaman bu öğrendiklerimi kullanmaya çalıştım ve uygulayabildiğim kadar da başarılı oldum. İster akademik kariyerinize devam edin, ister kullandığınız bilimsel bilgileri bir daha kullanmayın master ve doktora çalışmalarınız hayata bakışınızı tümden farklılaştırır.

 

Ayrıca ben kendimi biraz daha şanslı görüyorum çünkü uzmanlık alanım olan kimya, hayatın özüdür. Kimyanın amacı evreni inceleyerek kendi alanında biz insanlara anlaşılır, erişilebilinir ve kullanılabilinir bilgiler sunmaktır. Kimya kökenli bir araştırmacı olarak ben; günlük hayatta karşıma çıkan her şeyin içerisinde bir kimya olduğuna inanır, onu bulur ve senkronize etmeye çalışırım. Bunun beni aynı yere bakıp farklı şeyleri görebilmemi sağladığını düşünüyorum. Bu kapsamda büyük çabalar harcanarak ve emekler verilerek yapılan kıymetli akademik çalışmaların insanın hayatında büyük bir fark yarattığına ve üçüncü bir göz, farkındalık gözü kazandırdığına inanıyorum. 

 

Dr. Faruk GÜLER

ESBAŞ – Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. / CEO